Bolesť zubov

Bolesť zubov môže byť len ostrý bolestivý pocit, ak sa zub dostane do kontaktu s niečím studeným alebo horúcim, kyslým alebo sladkým, alebo sa môže zintenzívniť až do stavu stálej silnej bolesti.

Niekedy je bolesť sprevádzaná opuchom postihnutého miesta, pocitom nepohody a zvýšenou telesnou teplotou.

Prečo vzniká bolesť zubov?

Slika

Zvyčajne je to dôsledok zubného kazu. Ďaľšie príčiny zahrňujú:

  • mechanické zranenia
  • chirurgické zákroky
  • zápal ústnej dutiny a vedľajších nosových dutín (sinusitis)

Zubný kaz vzniká z činnosti baktérií. Uhľohydráty (cukor, škrob) v jedle sú zdrojom energie pre baktérie. Zároveň sa tvoria kyseliny, ktoré ničia zubnú sklovinu. Ak je zubná sklovina veľmi zničená, vonkajšie podnety sa dostávajú k mäkkému zubnému tkanivu. Vonkajšie impulzy sú pociťované ako bolesť, keďže sklovina je prepletená s nervovými tkanivami a zmyslovými bunkami.

Ak ignorujete túto bolesť a nenavštívite zubára, riskujete stratu postihnutého zuba. Baktérie sa dostávajú do vnútra zuba a keď postihnú jeho jadro, zub odumiera. Bolesť na čas ustúpi a infekcia sa rozšíri na okolité zuby. Objaví sa opuch a bolesť sa znova stupňuje. Ak je určité množstvo hnisu zhromaždené okolo zuba, zub je vytlačený z ďasna.

Nasvet Rady: Čo robiť pri bolesti zubov

Bolesť zubov môže byť dočasne zmiernená analgetikami, ktoré sú dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu. Pri zápale sú veľmi užitočné studené obklady, ale v každom prípade je veľmi naliehavé navštíviť zubára čo najskôr.

Najdôležitejšie preventívne opatrenia proti vzniku zubného kazu:

  • pravidelná ústna hygiena
  • vhodná strava
  • pravidelné preventívne prehliadky u zubára
© Copyright Krka, d. d., Novo mesto Právne informácie Ochrana osobných údajov
NALGESIN - LOADING...